;
Strona główna1 » Kapary - śródziemnomorski skarb natury

Kapary - śródziemnomorski skarb natury

Choć kojarzyć nam się mogą z kuchnią śródziemnomorską, dzieje się tak dlatego, że zostały tam sprowadzone i aktualnie rosną już nawet dziko. Tak naprawdę jednak kapary pochodzą z terenów Środkowej i Wschodniej Azji. Te małe, niepozorne rośliny na pierwszy rzut oka nie wyglądają na cenny składnik dań. Kryją w sobie jednak intensywne aromaty, a przede wszystkim bardzo specyficzny zapach. 

Podane mogą być na wiele sposobów – z makaronem, mięsem czy rybami. W kuchni występują także w postaci dodatku do potraw, którym dodadzą wyrazistego, ostrego i nieco gorzkawego posmaku. Jednak obecne kulinaria nie zawodzą i bezustannie poszerzają zastosowanie kaparów w wielu innych, najrozmaitszych przepisach – sałatkach, pastach, na pizzy, a nawet do zaprawiania przetworów. 

Często służą jako niezastąpiona przyprawa dla podkreślenia woni i smaku. Mogą się w tym jednak różnić, ponieważ wiele zależy od gatunku, jakiego użyjemy. Rosną w formie niskiego krzewu, a ich owoce pojawiają się w miejscu pąka kwiatu po przekwitnięciu i mają zaledwie kilka centymetrów długości. 

Co jeszcze w sobie mają? 

Początkowo stosowano je w celach leczniczych, gdyż już wtedy dostrzeżono ich właściwości i pozytywny wpływ, jaki mogą mieć na pracę poszczególnych układów. I słusznie – jak każda roślina jadalna ma do zaoferowania coś więcej niż tylko dobry posmak. Kapary zawieraja w sobie witaminy z gurpy B, a także C, E oraz K, a ponadto cenne pierwiastki, których obecność jest równie niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Magnez, potas, wapń, żelazo czy cynk można dostarczyć organizmowi między innymi za pomocą części tych jagód.  

Sprawdzić się mogą także w przypadku osób zmagającymi się problemami układu pokarmowego. Właściwości kaparów wspomóc mogą procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych, a także pracę wątroby. Zawarte w nich polifenole, czyli związki organiczne, znane ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, opóźniających procesy starzenia się komórek, mogą przyczynić się do lepszej kondycji naszej skóry.


Przejdź do strony głównej